Prodloužený víkend v italské Bologni a okolí

Cesta plná nádherných památek, pizzy a italského vína

Pro náš další výlet jsme si vybrali jeden z nejbohatších a nejrozvinutějších regionů Itálie – Emilia-Romagna, který je na východě ohraničen Jaderským mořem, na severu řekou Pád a na jihozápadě Apeninami.

Na prodloužený víkend jsme vyrazili v dubnu 2022. Myslela jsem, že mimo období Velikonoc bude všude málo lidí a klidná pohodová atmosféra, ale bohužel jsem se spletla. Když jsme dva týdnu dopředu vybírali ubytování, bylo nám divné, že už je skoro vše zarezervované. Nepodívali jsme se totiž, že zrovna 25. dubna mají Italové státní svátek a slaví Den osvobození (Festa della Liberazione). V takovém případě je určitě lepší kupovat veškeré vstupenky on-line. Po této zkušenosti pro mě plyne ponaučení si vždy předem zjistit, zda v termínu naší dovolené nemají v cílové destinaci státní svátek, anebo slavnosti.

V pátek jsme rovnou z práce vyrazili směr letiště Václava Havla a už ve 20:00 jsme se ocitli na letišti v Bologni. Pak následoval přejezd nadzemkou Marconi Express na vlakové nádraží Bologna Centrale. Lístek na nadzemku nemusíte kupovat v automatech, stačí vždy při průchodu turniketem přiložit platební kartu a do několika dní se vám automaticky z karty strhne 7 Euro. Poté jsme z Bologna Centrale pokračovali rychlíkem do krásné Modeny. Tato cesta trvala jen 27 minut.

1. Modenna

Lehce před devátou večer už jsme vystupovali z vlaku a svižnou chůzí se vydali do našeho útulného ubytování B&B Anima Natura, které se nachází v krásné vilové čtvrti 3,5 km od centra. Na prohlídku města vám stačí jeden den, pokud nebudete chtít prošmejdit každou uličku a zákoutí. 🙂

Modena je útulné, čisté město s krásnými památkami a uličkami. Doporučuji zde navštívit:

  • Parco Giardino Ducale Estense a Palazzina Vigarani.
  • Piazza Roma,
  • Palazzo Ducale di Modena,
  • Piazza Grande,
  • Palazzo Comunale,
  • Duomo di Modena zavřeno 12:30-15:30 a věž Ghirlandina (Torre Civica).

Palazzo Ducale (Vévodský palác) je barokní stavba vybudovaná jako sídlo vévodů d’Este. Velkorysou přestavbu původního hradu financoval František I. d’Este. Jako sídlo vévodů objekt sloužil do roku 1859. Nyní zde sídlí část italské vojenské akademie, muzeum a knihovna.

Giardino Ducale Estense
Parco Ducale a Palazzina Vigarani
Piazza Roma
Palazzo Ducale

Duomo di Modena (Modenská katedrála) – je jednou z nejvýznamnějších románských staveb v Evropě, proto je součástí světového dědictví UNESCO. Základní kámen této trojlodní katedrály a její kostelní věže byl položen v roce 1099. Fasáda katedrály je zdobena portréty proroků a výjevy z Bible. Součástí katedrály je více než osmdesátimetrová věž Girlandina, jež je symbolem města.

Palazzo Comunale (radnice) – další z památek UNESCO. Její nejviditelnější součástí je hodinová věž, s níž kdysi sousedila ještě jedna, nicméně po zemětřesení v druhé polovině 17. století byla zničena. Z radničního interiéru je vyzdvihována Sala del Fuoco neboli Ohnivý sál, jehož zdi jsou zdobeny známými postavami starověkého Říma.

Modenská katedrála s věží
Modenská katedrála
Uvnitř Ghirlandiny
Radnice - Palazzo Comunale
Piazza Grande z výšky

Dále rozhodně stojí za návštěvu Muzeum Enza Ferrari, kam se dostanete za 18 € každý den 9:30-19:00 (poslední vstup v 18:15). Letos muzeum oslavilo 10. výročí od založení. Muzeum je zaměřené na život a dílo Enza Ferrariho, zakladatele značky sportovních vozů Ferrari. Navštívíte dvě samostatné budovy. První budovou je bývalý dům a dílna otce Enza Ferrari, kde si prohlídnete úchvatné vozy Formule 1 a novější sportovní vozy. Novou budovu o rozloze 6 000 metrů čtverečních navrhl český architekt Jan Kaplický. V ní můžete obdivovat stálou expozici nejpozoruhodnějších automobilů Ferrari, včetně vzácných vozů z 50. let 20. století.

V roce 1948 proběhl v Turíně první závod, kterého se vozidla Ferrari zúčastnila. K prvnímu vítězství pak došlo o rok později na Lago di Garda. Od roku 1950 se Ferrari stává účastníkem formule 1, v níž působí dodnes. První vítězství přišlo v roce 1959 na anglické Grand Prix.

Muzeum Enza Ferrari
Muzeum Ferrari
Ferrari 166 Inter Coupé
Ferrari 212
motor z roku 1987
Ferrari 375
Ferrari F40
Ferrari F310

Tip: Nezapomeňte ochutnat místní sušené maso – modenskou šunku, či tortellini. Domů si na památku můžete dovést speciální modenský Balsamico ocet.

2. Bologna

Druhý den jsme se po výborné snídaní vypravili na modenské vlakové nádraží a přejeli vlakem na Bologna Centrale. Téměř každý chce navštívit Řím a Vatikán, Florencii, Benátky, Veronu nebo Pisu. Bolognu nejspíše na přední příčce doporučených italských měst nenajdete, což je celkem škoda. Bologna je totiž rájem pro milovníky výborného jídla, památek i umění.

Jako ubytování jsme si vybrali pěkný, čistý a moderní studentský hotel, který má strategické umístění hned vedle nádraží. V hotelu TSH Bologna najdete vše, na co si vzpomenete – úschovnu zavazadel, lobby-bar, stolní fotbálek a tenis, posilovnu, studovnu, bazén a vnitroblok s posezením. Po odložení batohů v hotelu jsme hned vyrazili objevovat vyhlášené studentské město.

Městu se přezdívá „La Dotta, La Rossa, La Grassa“, což znamená „vzdělaná, červená a tlustá“. Vzdělaná, neboť ve městě se nachází nejstarší univerzita v Evropě, kde studoval také Umberto Eco. Červená kvůli tomu, že mnoho budov je postaveno z červených cihel. A nakonec tlustá, jelikož místní kuchyně se skládá z krémových omáček a jídel bohatých na maso. Bologna je považována za centrum gastronomie. Z okolí pocházejí nejznámější italské pokrmy, jako lasagne, tortellini i tagliatelle, nebo výrobky z masa či z různých druhů sýrů.

Bologňská podloubí jsou jedním z dominantních prvků architektury tohoto města, která vznikala už od středověku z ekonomických, právních a společenských důvodů. Podloubí byla velmi často užívána k prodeji místních výrobků. Soubor různorodých podloubí chráněný UNESCO zachycuje rozdílné stavební technologie, městské a spoločenské funkce a časová období vzniku. Různé zdroje uvádí celkovou délku podloubí od necelých 40 km po 62 km.

Fontana del Nettuno – byla dokončena 1566 a bývá označována jako jedna z nejkrásnějších italských fontán. Jak napovídá samotný název, vrchol fontány je zakončen bronzovou sochou Neptuna.

Salaborsa – je bývalou burzou, jež se stala v 19. století středem ekonomického života města. Dnes zde najdete nádhernou knihovnu. Pod průhledným chodníkem krytého atria uvidíte archeologické nálezy a pozůstatky ze staré Bologni.

Palazzo d’Accursio – radniční komplex ze 14. století s kaplí zdobenou řadou fresek a s muzeem výtvarných umění.

Piazza Maggiore – je hlavním místem setkání a centrem občanského i náboženského života města. Uprostřed náměstí stojí velký palác Palazzo di Re Enzo, v němž sídlí informační a turistické centrum. Náměstí je lemováno dalšími historickými budovami: Palazzo dei Banchi, Palazzo dei Notai, Palazzo d’Accursio a Palazzo del Podestà.

Basilica di San Petronio – bývá označována jako poslední velké gotické dílo vytvořené v Itálii na půdorysu latinského kříže se 3 loděmi a kaplemi. Je nejvýznamnějším kostelem v Bologni a zároveň 5. největším kostelem na světě. Stavební práce na bazilice začaly již v roce 1390 a pokračovaly po celá staletí, ale i přesto zůstala stavba nedokončena, mramorem je obložena pouze spodní část průčelí. Všimněte si také slunečních hodin postavených Cassinim za účelem dokázat, že Země se točí kolem Slunce a ne naopak. Doporučuji také návštěvu věže baziliky od 9 do 12 h, poté od 15 do 18h. Hlavně si vstup kupte online, abyste nedopadli jako my, kdy veškeré vstupy byly vyprodané.

TSH Hotel Bologna
Bologňská podloubí
Fontana del Nettuno
Palazzo d'Accursio
Basilica di San Petronio

Dále se projděte ulicí dell’Archiginnasio, pro níž jsou charakteristická podloubí lemovaná významnými budovami. V Palazzo Galvani z 15. století naleznete Museo Civico Archeologico vystavující egyptské, římské a etruské artefakty. Vstupné stojí 6 € a otevřeno mají pondělí a středa 10-14 hod., čtvrtek 15-19 hod. a pátek, sobota, neděle 10-19 hod.

Palazzo dell’Archiginnasio – bylo původně sídlem univerzity, avšak dnes zde najdete knihovnu Biblioteca dell’Archiginnasio. Uvnitř knihovny zajděte do „Teatra Anatomica“, starobylé učebny anatomie ze 17. století. Za návštěva stojí i dvůr paláce, jehož stěny jsou pokryté stovkami erbů.

Due Torri (Torre degli Asinelli a Torre dei Garisenda) – Dvě vedle sebe stojící věže jsou nejvěhlasnějšími symboly města. Na vrchol Torre degli Asinelli (97 m, 4. nejvyšší věž v Itálii) se můžete vyšplhat po 498 schodech a obdivovat krásné červené město z výšky. My jsme se tam bohužel nedostali, poněvadž lístky byly na dva dny vyprodané. Nepřístupná Torre dei Garisenda (47 m) tvoří součást kostela Chiesa dei Santi Bartolomeo a Gaetano. Více informací zde: Due Torri Bologna.

Finestrella (La Picola Venezia) – Dnes je památkou na kanály v Bologni právě toto místo, nazývané Malé Benátky, na něž narazíte na Via Piella 14. Ale dejte si pozor, protože se dají lehce minout. Když otevřete malé okénko s dvířky, uvidíte Benátky. Kanál protéká přímo za zdí jednoho z domů. Bohužel v kanálu bývá často málo vody, takže někdy nemusí být překvapení tak působivé.

Palazzo dell'Archiginnasio
Due Torri
Bologňské uličky
Malé Benátky

Basilica di Santo Stefano – stojí v místě někdejšího komplexu sedmi kostelů, dnes z nich zbývají pouze čtyři (Chiesa dei Crocefisso, Basilica dei protomartiri San Vitale e Sant’Agricola, la Basilica del Sepolcro a Chiesa della Trinità). Nachází se na Piazza Santo Stefano.

Cattedrale Metropolitana di San Pietro – jedná se o metropolitní katedrálu místního arcibiskupa. Rozhodně stojí za návštěvu její zvonice, jež má velmi zvláštní strukturu. Soudobá věž byla postavena začleněním předešlé zvonice z 10. století, tudíž můžete pozorovat dvě věže v jedné. Ve zvonici je umístěn starobylý unikátní zvon „Babička“ vážící 3,3 tuny. Babičku doprovázejí ještě tři další zvony, ale ty obvykle nebývají používány, jelikož k rozeznění všech čtyřech zvonů by bylo potřeba více než 23 lidí.

Ghetto Ebraico (Židovská čtvrť) – najdete ji v srdci města mezi historickým centrem a univerzitní čtvrté. Najdete tu labyrint uliček, krytých mostů a malých oken vyprávějících těžké osudy komunity, která byla od roku 1556 nucena žít v separaci. Hlavní tepnou je Via dell´Inferno, nicméně do této čtvrti vedlo několik vstupů, které byly neustále hlídány, ráno otevřeny a zapečetěny při západu slunce.

Basilica di St. Domenico – pochází z počátku 13. století a zaujme vás sochařskou výzdobou autorů, jako jsou Michelangelo, Guercino, Filippino Lippi a Ludovico Carracci.

Podloubí a Santuario Madonna di San Luca – jedná se o nejdelší podloubí na světě v celkové délce. Z města ke kostelu vede podloubí se 666 oblouky, číslo symbolizuje ďábla a podloubí mají tvar hada (ďábla) rozdrceného nohou Madony, symbolizující církev. Výstup ke kostelu tedy představuje cestu osvobození a očištění od hříchu. Zavede vás k zajímavému kostelu Santuario Madonna di San Luca na vrcholu kopce Monte della Guardia. Odměnou vám bude interiér kostela a nádherný výhled na Bolognu i přilehlé okolí.

Basilica di Santo Stefano
Cattedrale Metropolitana
výhled z Metropolitní
Piazza Maggiore z výšky
zvon Babička

3. Ravenna

Další cesta vlakem směřovala do kouzelného městečka Ravenna, které je považováno za hlavní město mozaiky a pyšní se několika památkami zapsaných do UNESCA. Tyto památky lze navštívit na jednu vstupenku, nicméně doporučuji si ji koupit on-line, pokud webová stránka na nákup ONLINE lístku bude fungovat. Díky tomu se vyvarujete čekání v nekonečné frontě. Zejména pokud tyto památky chcete navštívit město o italský státní svátek jako my.

Ve městě je toho zajímavého spousta, protože se místo po rozpadu Římského impéria stalo hlavním městem Západořímské říše a centrem ranně křesťanských staveb světového významu.

Zde najdete otevírací dobu UNESCO památek a možnost koupení lístku online:

Entrance time and prices – Ravenna Mosaici

V rámci lístku lze navštívit tyto památky:

  • Basilica di San Vitale a Mausoleo di Galla Placidia,
  • Battistero degli Ariani (UNESCO),
  • Basilica di Sant’Apollinare Nuovo (UNESCO),
  • Neonian Baptistery,
  • Cappella di Sant’Andrea a Arcidiecézní muzeum.

Basilica di San Vitale – Osmiboká bazilika je pozoruhodnou ukázkou byzantského umění. Její barevné mozaiky vyobrazují zejména náměty ze Starého zákona. Vedle baziliky se nachází hrobka Gally Placidie (Mausoleo Galla Placidia ), která byla v letech 425 – 450 regentkou z Ravenny. Stavba byla postavena kolem roku 440 a skrývá také vzácné stropní mozaiky.

Battistero degli Ariani (ariánská křtitelnice) – jedná se o drobnou cihelnou stavbu postavenou ve tvaru osmiúhelníku. Její stropní mozaika vyobrazuje procesí dvanácti apoštolů a křest Krista. Stavba pochází z konce 5. století, kdy ostrogótský král Theodorich Veliký upevnil svou vládu a ariánství se tady stalo oficiálním náboženstvím.

Basilica di Sant’Apollinare Nuovo (Nová Bazilika sv. Apolináře) – je jednou z osmi ravennských památek, zapsaných v roce 1996 na seznam UNESCO. Byla postavena za vlády Theodericha Velikého (493-526) – hned vedle jeho paláce – a původně sloužila ariánským křesťanům, kteří odmítali božství Ježíše Krista a považovali jej „jen“ za bytost Bohem stvořenou. Uvnitř najdeme 24 byzantských sloupu, dovezených z Konstantinopole, a nad nimi jsou umístěny krásné mozaiky.

Neonian Baptistery – jedná se o ortodoxní křestní kapli, nacházející se v blízkosti Ravenské katedrály. Kaple byla postavena počátkem 5. století a uvnitř si můžete prohlédnout stropní mozaikovou výzdobu.

Další místa, které byste neměli minout:

  • Piazza del Popolo,
  • Basilica di San Giovanni Evangelista (UNESCO),
  • Palazzo di Teodorico, Palazzo Dei Congressi Ravenna,
  • Basilica di San Francesco,
  • Tomba di Dante, Casa Dante, Murale di Dante,
  • Theodorikovo mauzoleum.

Piazza del Popolo – krásné náměstí nazývané Náměstím lidu bylo vybudované v 15. století Benátčany, proto nejspíše připomíná slavné náměstí sv. Marka v Benátkách. Tento název vznikl až po ústavním referendu z roku 1946, kdy více než 88 % občanů města rozhodlo o upřednostnění republiky před monarchií. V okolí náměstí se nachází paláce ze 17. století a jedním z nich je také radnice – Palazzo Comunale. Pro mě bylo velmi překvapivé, že se po náměstí můžete projet v městském autobuse.

Basilica di San Giovanni Evangelista (kostel sv. Jana Evangelisty) – nechala v 5. století postavit císařovna Galla Placidia jako poděkování za to, že přežila výlet po moři a že její syn Valentinian byl jmenován západořímským císařem. Stavba kostela byla dokončena po necelých deseti letech.

Basilica di San Francesco – dnešní podoba baziliky pochází z 15. století, zvonice je původní, románská. Sloupy v hlavní lodi jsou z mramoru dovezeného z Řecka. V blízkosti se nachází Tomba di Dante (hrobka básníka Dante Alighieriho), který v roce 1321 v Ravenně zemřel. Vedle hrobky můžete zavítat do muzea tohoto významného italského básníka.

Theodorichovo mauzoleum – kamenný raně středověký náhrobek na okraji města byl postaven jako budoucí hrobka Theodoricha Velikého. Současnou podobu mausolea tvoří dvě desetiúhelná patra z  Istrijského kamene. Krycí kupole byla vytesána z jediného třísettunového bloku kamene o průměru deset metrů. Theodorich byl po smrti uchován v oválném sarkofágu ve tvaru vany, avšak jeho pozůstatky už zde nenajdete, zmizely během byzantské vlády.

Veškeré lístky na vlak doporučuji kupovat v prodejních automatech přímo na nádražích. Není tedy potřeba si je kupovat dopředu, nebo čekat ve frontě u pokladny. 😉

Newsletter

    Kontakty

    Zavolejte, nebo napište

    Máte na mě otázku? Potřebujete poradit? Neváhejte se na mě obrátit.

    © 2022 Cestujeme s Dominikou - všechna práva vyhrazena
    Zásady zpracování osobních údajů | Webdesign: WP4you.cz

    Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial