Naše putování ve Valle Maggia

Koupání pod vodopádem Cascata del Salto

S kamarádkou jsme vyrazily navštívit naší kamarádku z vysoké školy, která žije v nejjižnějším kantonu Švýcarska jménem Ticino. Přímé letenky tam bývají většinou drahé, tak jsme letěly do Milána a následně jednoduše přejely vlakem do města Locarno. Cestou jsme se kochaly okolními jezery a horami, takže nám ty 3 hodiny utekly velmi rychle.

Za slunečného rána jsme autem vyrazily směr Valle Maggia, které je největším údolím v italsky mluvícím Švýcarsku. Údolí dostalo jméno po tyrkysově čisté řece Maggia, pramení v Pizzo Cristallina a vlévá se do jezera Lago Maggiore. Tento název není náhoda, neboť údolí je opravdu kouzelné a najdete nejen bujnou vegetaci, chráněné lužní lesy, ale i tradiční kamenné domy rustici.

Turistika ve Valle Maggia s koupáním

Zaparkovaly jsme na pravém břehu řeky Maggia na parkovišti mezi vesničkami Gordevio a Aurigeno. Poté jsme vyrazily na pěší výlet po cyklostezce do vesničky Maggia, ve které se můžete občerstvit jednou z fontánek s pitnou vodou. Doporučuji navštívit pekařství Panetteria Poncini, kde pečou vyhlášený italský chléb Panettone.

Pokračovaly jsme rovně kolem kostela do mírného kopečka k rozcestníku Giro della Valle del Salto. Stoupaly jsme kamennými shody ke kostelu Capela Da La Pioda, odkud byl krásný výhled do údolí a na přilehlé vinice. Přešly jsme mostík nad Valle Del Salto a dále klesali cestičkou zpět do vesnice Maggia. Cestou byl pěkný výhled na vodopád Cascata Del Salto, kam jsme později dorazily cestičkou po pravém břehu řeky.

kamenný dům
městečko Maggia
výhled od Capela Da La Pioda
výhled na vodopád

Tři menší vodopádky padají do hlubokého a ledového jezírka. Stojí za to si do batůžku ke svačině přibalit plavky a pod vodopádem si zaplavat, nebo si namasírovat záda padající vodou. Ale buďte opatrní, skála je pěkně kluzká. Snažily jsme se tam lézt opatrně, abychom se postupně osvěžily. Kámošce podklouzla noha a po skále se svezla jako po tobogánu. Byla jsem překvapená, že na místě bylo celkem dost lidí, ale místo na posezení a rychlý odpočinek určitě najdete.

Cascata del Salto
koupání pod vodopádem
my tři a vodopád

Vrátily jsme se do vesničky a přešly přes visutý netradiční most Pont de Maggia na levý břeh řeky, odkud jsme šly dále kolem kostelů Beata Vergine Assunta a Oratorio dell’Annunziata do vesnice Aurigeno. Přešly jsme přes lanový most Avegno. Z něho jsou vidět nádherné malé plážičky vybízející ke koupání v křišťálově čisté řece Maggia. A kousek za mostem už bylo naše startovací stanoviště.

Pont de Maggia
kostel v Aurigeno
výhled z mostu Avegno

Nádherné údolí Bavona

Jely jsme dále údolím podél řeky a cestou jsme se kochaly okolními prudkými skálami i vystupujícími vodopády z nebe. Nejdříve jsme zastavily u krásné starodávné vesničky Sabbione a poté u kamenného mostu Steinerne Brücke v údolí Bavona. Z mostu je nádherný výhled na přilehlý vodopád, čistou protékající řeku a pobíhající oslíky.

Cílem našeho putování byla zapadlá pohádková vesnička Foroglio, nad níž se tyčí fascinující obří vodopád Cascata di Foroglio. Nikdy jsem si nemyslela, že padající voda ze skály je hlučnější než bouřka. Byl to úžasný zážitek stát pod burácejícím vodopádem a pozorovat odletující kapky vody.

Sabbione
kamenný most
Foroglio
Cascata di Foroglio

 

Oblast Ticino a všechna tato místo rozhodně stojí za návštěvu a zařazuji je mezi ta nejhezčí, která jsem kdy viděla. 🙂

Newsletter

  Kontakty

  Zavolejte, nebo napište

  Máte na mě otázku? Potřebujete poradit? Neváhejte se na mě obrátit.

  © 2022 Cestujeme s Dominikou - všechna práva vyhrazena
  Zásady zpracování osobních údajů | Webdesign: WP4you.cz

  Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial