Cestování nalehko

Jak si jednoduše sbalit do příručního zavazadla

Jednoho dne jsem se rozhodla, že chci vyrazit vstříc novému dobrodružství a navštívit některé z dechberoucích měst Evropy. Pár dní jsem proklikávala letenky a hledala, kam bychom mohli v říjnu vyrazit na prodloužený víkend.

Pro naši výroční cestu jsem vybrala Řím jako antické město plné nádherných památek, úzkých uliček a výborného jídla. Doporučení, jaké památky a místa ve městě navštívit, najdete v mém eBooku, který vás provede křivolakými cestičkami Říma.

Protože nejčastěji kupuji letenky od nízkonákladovek, obvykle se balíme jen do příručního batůžku. Ten můj sice přesně na cm nesplňuje  povolenou velikost příručního zavazadla, ale nikdy nemám batoh nacpaný k prasknutí a doposud jsem s jeho velikostí neměla problém. Doporučuji si na stránkách aerolinky ověřit, zda v ceně letenky máte pouze příruční zavazadlo, nebo i malou tašku, a jakou maximální velikost příručního zavazadla tolerují.

Už se mi několikrát potvrdilo, že cestování nalehko pouze s batůžkem je obrovskou výhodou. Jste jednoduše mobilní a neztrácíte tolik času zbytečným čekáním na letišti.

Cestování jako batůžkář (backpacker) má několik výhod:

 • odbavíte se z pohodlí domova,
 • na letišti se nezdržujete odbavováním zavazadla,
 • po příletu nečekáte až vám zavazadlo dorazí,
 • hlídáte pouze jedno zavazadlo,
 • můžete hned z letiště vyrazit prozkoumávat nová místa.

Všechny věci s sebou si rozložte na postel, abyste měli přehled, co všechno si sebou berete. Pokud by se vám vše do batohu nevešlo, některé připravené věci vyřaďte. Začneme od nejpodstatnějších věcí po ty méně důležité. Na závěr doporučím hlavní kroky.

Osobní věci

Nejdříve si připravte své osobní doklady, bankovní kartu, peníze, mobil, nabíječku na telefon, powerbanku, cestovní adaptér a další věci dle vašich priorit (sluchátka/knížka apod.). Kromě léků, které berete pravidelně, je dobré si vzít léky, které nejčastěji užíváte, pokud máte nějaký problém. Doporučuji si tyto věci dát do malé taštičky, nebo kabelky, abyste je mohli mít stále u sebe.

Oblečení

Samozřejmě velmi záleží na vašich aktivitách, které chcete během dovolené, nebo prodlouženého víkendu podniknout. Dále to závisí na podnebí ve zvolené destinaci. Já se často nabalím jako cibule na cestu, protože mi bývá v letadle zima z klimatizace. Díky tomu mám s sebou i teplejší věci. 😊

Pokud cestujete v létě, bude vám stačit pouze pár lehkých věcí. Lehkou a slabou bundu (pršiplášť), mikinu, slabý svetřík, kraťasy, trička, spodní prádlo a plavky. Dámy si zajisté kromě kraťasů vezmou i šaty, nebo sukně. Také se vám může hodit proti sluníčku kšiltovka nebo slamák. Vše zkuste barevně kombinovat. Určitě si vezměte alespoň dvoje boty (např. tenisky a žabky/sandály) pro případ, že by vás jedny tlačily a nemohly jste v nich ujít ani krok.

V případě, že cestujete na jaře, či na podzim a na místě bude kolem 20 stupňů, sbalte si do batohu věci, které obvykle nosíte na jaře i u nás. Lehkou zateplenou bundičku/softshellku. Nejčastěji se hodí taková ta prošívaná péřová, kterou můžete zmáčknout do malého balíčku. Dále tričko, košili, mikinu, teplejší svetr, ¾ kalhoty, dlouhé kalhoty, tenisky a lehčí boty.

Není nutné si balit haldu oblečení. Vždy když je nejhůř, máte možnost si kus oblečení v ruce přemáchnout a vzít si jej znovu. Takhle jsem to často dělala během svého tří týdenního putování po Bali.

Kosmetické potřeby

V příručním zavazadle můžete mít maximálně jeden plný průhledný pytlíček kosmetiky. Ten bývá k dispozici před bezpečnostním vstupem ke gatům. Povolený maximální objem jednoho kusu kosmetiky je 100 ml. Když budete mít objemnější kus, tak vám jej při kontrole nekompromisně vyhodí. Ale z toho si nemusíme zbytečně dělat vrásky, vždyť všude se dá nějaká kosmetika koupit. 😉

Mám osvědčenou metodu, jak být v klidu a nepřehazovat svou kosmetiku pod stresem a před cizími lidmi. Vezměte si jeden pytlíček do zásoby. Příště, než někam poletíte, si do něj připravte kosmetiku už doma. Prázdnou kosmetickou taštičku si pak dejte do batohu.

Další věci, které byste mohli potřebovat

Jestliže máte v plánu cachtání v moři a máte rádi podmořský život, sbalte si potápěčské a sluneční brýle. Ty sluneční budete také potřebovat např. s vysokým faktorem na horskou turistiku. Také by se vám mohl hodit rychleschnoucí ručník, který je velmi praktický díky své velikosti a savosti.

Když na dovolené chcete podnikat dobrodružné aktivity, nebo sport, nezapomeňte si připravit plně vybavenou cestovní lékárničku. Důležité je i kvalitní cestovní pojištění zahrnující daný sport.

Co je nejdůležitější pro jednoduché a rychlé balení?

 • ověřit si velikost příručního zavazadla;
 • podívat se, zda mám odpovídající velikost batohu;
 • sepsat si seznam věcí s sebou;
 • připravit si včas veškeré věci na postel;
 • mít vše z osobních věcí včetně dokladů, peněz a léků, vše ostatní se dá koupit.

Doufám, že byl pro vás článek užitečný a pomůže vám se rychleji a efektivně sbalit na vaše příští cesty.

Vaše cestovatelka Domi

 

Galerie:

oblečení sebou
potřebné věci do batůžku
věci do příručního batohu
můj příruční batoh

Newsletter

  Kontakty

  Zavolejte, nebo napište

  Máte na mě otázku? Potřebujete poradit? Neváhejte se na mě obrátit.

  © 2022 Cestujeme s Dominikou - všechna práva vyhrazena
  Zásady zpracování osobních údajů | Webdesign: WP4you.cz

  Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial