Ráda bych vás inspirovala jednodenním výletem na úpatí Krušných hor. Oblast města Krupka u Teplic se vyznačuje výjimečnou četností dolů a šachet a zároveň nejstarším rudným revírem na území Čech. Díky tomu byla tato hornická krajina zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Náš pěší výlet začal pozvolným stoupáním po modré stezce kolem železniční zastávky Bohosudov a dále Hálkovou stezkou lesíkem podél zahrádkářské kolonie. Došli jsme k rozcestníku Unčín – učiliště a pak přišlo stoupání až k hradbám zříceniny hradu Kyšperk. Z hradu se zachovalo několik bočních stěn včetně pěkné kamenné klenby a studené chodby v podzemí.
Pak jsme pokračovali prudkým stoupákem směr Supí hora a dál na rozlehlou náhorní plošinu, kde jsme se kochali krásnými výhledy do okolí a na přilehlá horská panoramata. Cestička vede podél rozhlehlé Fojtovické pláně až na vrchol hory a k rozhledně Komáří vížka, která byla bohužel zavřená. Alespoň jsme se občerstvili v místní restauraci s výhledem na Teplice a hrad Doubravka.😊
Pro zpáteční cestu do Krupky si můžete vybrat cestu dle svých preferencí, zda chcete jít převážně po silnici, či lesem. U nás příroda hraje prim, takže jsme klesali zelenou naučené stezkou „Po stopách horníků“. Cesta vedla podél Unčínského potoka krásným jehličnatým lesem až ke kotelnímu jezírku, kam doporučuji dojít, když je slunko dostatečně vysoko, abyste jezírko neměli úplně ve stínu. Na jeho břehu se nachází ideální odpočinkové místo s posezením.
Po kraťoučké rozkoukávací pauzičce jsme šli po zelené dál, ale překvapilo nás další prudké stoupání, protože cesta vede kousek pod Holým vrchem. Kolem stezky je spousta různých šachet a štol a celá trasa nabízí nádherné výhledy na Milešovku a další hory Českého středohoří.
Až dorazíte do městečka Krupka, najdete tam spoustu zajímavých míst. Prvním z nich jsou barevné měšťanské domy umístěné podél Husitské ulice. Určitě vaší pozornosti neunikne ani stará radnice s věžními hodinami, kostel Nanebevzetí Panny Marie, anebo zřícenina hradu Krupka pocházejícího ze 14. století. Také u hradu narazíte na pomník J. W. Goetheho, jež tu byl vybudován na památku jeho návštěv. Po cestě potkáte také hasičské muzeum, bílý historický patrový dům se sedlovou střechou a vikýři, kde byla původně umístěna kovářská dílna. Ve městečku mě zaujaly i netradiční a velmi propracované ocelové figuríny, například Vetřelec.
Náš vydařený pohodový výlet v celkové délce 16 km jsme završili sladkou tečkou a kávičkou v místní cukrárně.